انتخاب قالب وردپرس مناسب

در حال حاضر وردپرس یکی از پرطرفدارترین سیستم های مدیریت در جهان می باشد که با زبان پی اچ پی نوشته شده است.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یک پنل مدیریتی متن باز است که طراحی سایت را بسیار آسان کرده است. یکی از نکاتی که در طراحی سایت باید به آن توجه کرد، انتخاب قالب وردپرس مناسب است. قالب های بسیار گوناگون وردپرسی در مارکت ها وجود دارد.

اما آیا همه آن ها مناسب هستند؟

آیا می دانید هنگام انتخاب قالب وردپرسی باید به چه مواردی دقت کنید؟

شاید بدون اغراق است اگر بگوییم قالب وردپرسی تاثیر چشم گیری در هدایت کاربران به سوی سایت ما دارد. برخی طراحان سایت که تجربه چندانی در این زمینه ندارند تنها به ظاهر یک قالب توجه می کنند.

 

برخی از معیارهایی که باید در انتخاب قالب وردپرسی مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

سرعت و کارایی قالب

سرعت بارگذاری یک سایت تاثیر بسیار زیادی بر روی کاربران دارد. طبق تحقیقات یک شرکت مدیریت عملکرد نرم افزار “فقط نیم ثانیه تفاوت در بارگزاری صفحه می تواند تفاوت 10 درصدی در فروش برای یک فروشنده آنلاین را ایجاد کند.”

در صورتی که سرعت بارگذاری صفحات شما کند باشد مطمئن باشید که تعداد زیادی از کاربران خود را از دست خواهید داد. از این رو هنگام انتخاب قالب وردپرس به دنبال سریع ترین قالب ها باشید.

 

داشتن نسخه فرزند

قالب فرزند یک نوع زیر قالب است که تمام ویژگی های قالب پدر را دارد.

قالب فرزند زمانی کاربرد دارد که بخواهید کدنویسی قالب را تغییر دهید بدون آن که تغییرات اعمال شده در به روز رسانی از بین برود. توسعه دهندگان حرفه ای از قالب خود پشتیبان گیری کرده و در صورتی که نیاز باشد قالب ها را بدون نگرانی به روز رسانی بکنند.

 

حتما بخوانید : معرفی 10 سیستم مدیریت محتوای برتر 2019

 

سئوی مناسب

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب قالب وردپرسی این است که قالب مورد نظر از سئو مناسبی برخوردار باشد. بهینه سازی قالب را می توان اصلی ترین فاکتور در ایجاد ترافیک و بازدیدکننده به شمار آورد.

کد نویسی غیر استاندارد قالب از جمله مواردی است که روی سئو سایت می تواند تاثیر منفی بگذارد. از این رو هنگام انتخاب قالب وردپرسی دقت کنید که قالب برای جستجو بهینه سازی شده باشد.

 

زبان قالب

یکی دیگر از مواردی که باید در انتخاب قالب وردپرسی به آن توجه کرد این است که باید قالب از زبان مورد نظر شما پشتیبانی کند. به عنوان مثال در صورتی که قصد راه اندازی سایتی با زبان فارسی را دارید باید دقت کنید که قالب راستچین باشد.

قالب وردپرس

قالب وردپرس

سازگاری با افزونه های مورد نیاز

قبل از انتخاب قالب بررسی کنید که دقیقا به چه افزونه هایی نیاز دارید؟ زیرا تمام قالب ها با تمام افزونه ها سازگار نیستند.

در صورتی که قبل از انتخاب قالب در مورد این که می خواهید چه امکاناتی به سایت خود اضافه کنید مطمئن نیستید بهتر است به سراغ قالب های چند منظوره وردپرسی بروید.

 

واکنش گرایی مناسب

در سال های اخیر با افزایش دسترسی مردم به دستگاه های هوشمند مانند تبلت ها، فون پدها و … بسیار مهم است که قالب انتخابی دارای واکنش گرایی مناسبی باشد.

واکنش گرایی به این معنی است که سایت شما در صفحات مختلف بدون ایراد نشان داده شود.

 

سازگاری با انواع مرورگرها

اگر چه طبق آمار بیشتر جستجوها از طریق موتور جستجوگر گوگل انجام می شود، اما کاربران و بازدید کنندگان می توانند از مرورگرهای مختلف استفاده کنند. بنابراین هنگام انتخاب قالب وردپرسی باید به این نکته توجه داشته باشید که قالب با تمام مرورگرها سازش داشته باشد.

 

رابط کاربری ساده

قالب زیبا خوب است به شرطی که دسترسی به اطلاعات را برای کاربران شما سخت نکند. قالب باید در کنار جذاب بودن بسیار ساده باشد و کاربر هنگام کار با آن دچار سردرگمی نشود. از طرفی یکی از اشتباهات اغلب طراحان سایت هنگام انتخاب قالب وردپرسی این است که بدون توجه به افزایش حجم قالب به سراغ سایت هایی با انیمیشن و استایل های زیاد می روند. کندی سایت یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند منجر به کاهش رتبه یک سایت در نتایج جستجو شود.

 

صفحه ساز گرافیکی

یکی از تازه ترین بخش هایی که به برخی قالب های وردپرسی اضافه شده است صفحه ساز گرافیکی است.

صفحه سازها به وب مستران کمک می کنند تا بدون نیاز به کد نویسی طرح دلخواه خود را ایجاد کنند و یا چیدمان هر صفحه را متفاوت از صفحه دیگر طراحی کنند. پس اگر جزو افرادی هستید که تصمیم دارید در قالب ها تغییرات هیجان انگیز ایجاد کنید هنگام انتخاب قالب وردپرسی حتما به گزینه صفحه ساز اختصاصی دقت کنید. برخی از مشخصات صفحه ساز گرافیکی عبارتند از: طراحی آسان سبک نمایش، کاملا ساده و کم حجم، سئو مناسب برای موتورهای جستجو و …

 

حتما بخوانید : ووکامرس کاربردی ترین افزونه وردپرس

 

پشتیبانی فعال

شاید یکی از مهم ترین مواردی که باید در انتخاب قالب وردپرسی به آن دقت کرد اما در اغلب موارد نادیده گرفته می شود برخورداری از پشتیبانی فعال است. پیش از خرید قالب در مورد فروشنده آن دقت کنید. به دنبال خرید یک قالب با پشتیبانی خوب باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، بتوانید با کمک آن ها موفق به رفع آن شوید.

 

متناسب با کسب و کار

هر چند برخی قالب های وردپرسی به قدری امکانات در اختیار کاربران خود قرار می دهند که امکان پیاده سازی اغلب سایت ها با آن ها امکان پذیر است. اما باید توجه داشته باشید که تمام قالب ها دارای چنین ویژگی نیستند. از این رو هنگام انتخاب قالب وردپرسی دقت کنید که آیا قالب با حوزه فعالیت و کسب و کار شما تطابق دارد یا خیر. به عنوان مثال اگر قصد راه اندازی یک سایت شرکتی را دارید به دنبال قالب های خبری نباشید.

 

امنیت

یکی از مهم ترین دغدغه های طراحان حرفه ای و با تجربه سایت هنگام انتخاب قالب وردپرسی بحث امنیت می باشد. یک قالب وردپرسی از لحاظ ظاهری هرچقدر هم جذاب و زیبا باشد ولی در صورتی که باگ امنیتی داشته باشد در واقع بدون ارزش است. اهمیت امنیت قالب ارتباط مستقیم با موفقیت و یا عدم موفقیت یک سایت دارد. به همین دلیل پیش از انتخاب قالب باید به افزونه های امنیتی قالب دقت کرد. در صورتی که در این زمینه از تجربه کافی برخوردار نیستید می توانید از افراد متخصص در حوزه امنیت مشاوره دریافت کنید.

 

کدنویسی بهینه

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب قالب توجه به دقیق و بهینه بودن کدهای قالب است. در صورتی که کدنویسی یک قالب بهینه باشد نه تنها بر سئو سایت تاثیر گذار است بلکه از طرفی توسعه قالب را در صورت نیاز برای کاربر آسان خواهد کرد.

 

آیکن به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی

در سال های اخیر با توجه به فعالیت اغلب مردم در شبکه های اجتماعی، حضور کسب و کارها در این شبکه  ها بسیار ضروری است. اگر چه اغلب قالب های وردپرسی آیکن شبکه های اجتماعی را دارند اما باید هنگام انتخاب قالب وردپرسی به این دقت کنید که آیکن به اشتراک گذاری تمام شبکه های اجتماعی پرطرفدار مانند تلگرام و اینستاگرام نیز در آن فعال باشد. اگر چه امکان اضافه کردن این آیکون ها از طریق افزونه ها وجود دارد اما قطعا پوسته ای که آیکن شبکه های اجتماعی از اول در آن باشد بهتر از پوسته ای است که آیکون به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی بعدا توسط افزونه ها به آن اضافه شود.

 

قالب ها را از کجا دانلود کنیم؟

هرچند در حال حاضر دانلود و خرید قالب های وردپرسی از طریق سایت های بسیار زیادی امکان پذیر می باشد اما بهترین منبع خود سایت رسمی وردپرس به آدرس https://wordpress.org می باشد.

در این مقاله 14 فاکتور تاثیر گذار را که باید هنگام انتخاب قالب وردپرسی مدنظر قرار دهید به شما معرفی کردیم تا بتوانید از بین قالب های موجود بهترین را انتخاب کنید. قالب های رایگان و غیر رایگان را به دقت بررسی کنید و به دنبال انتخاب یک قالب مناسب با نیاز خود باشید.

2 کامنت

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوالات شما توسط متخصصان سئوپندار پاسخ داده میشود
دیگران را با نوشتن نظر خود، راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *